Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Adwokat Wrocław do sprawy o alimenty i kontakty z dzieckiem?
04-24-2018, 02:24 AM
RE: Adwokat Wrocław do sprawy o alimenty i kontakty z dzieckiem?
WŁADZA RODZICIELSKA I WSPÓŁDECYDOWANIE O ISTOTNYCH SPRAWACH DZIECKA

Władza rodzicielska stanowi szczególnego rodzaju więź prawną pomiędzy rodzicami a ich dziećmi. Zgodnie z art. 95 § 1 kro istotą władzy rodzicielskiej jest obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Tak rozumiana władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, niezależnie od tego, czy dziecko pochodzi z małżeństwa, czy ze związku nieformalnego.

Jak stanowi art. 97 § 1 kro w sytuacji, gdy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, a więc gdy żadne z nich nie jest tej władzy pozbawione, ani w jej wykonywaniu ograniczone, każdy z rodziców jest w takim samym stopniu obowiązany, jak i uprawniony do jej wykonywania. Oznacza to, że w zakresie zwykłych bieżących spraw codziennego życia dziecka każde z rodziców ma prawo do samodzielnego podejmowania decyzji. Żaden z rodziców nie powinien utrudniać drugiemu realizacji praw przysługujących mu względem dziecka.

Ograniczeniem tej zasady samodzielności jest nałożony ustawowo na rodziców obowiązek współdecydowania o istotnych sprawach dziecka. Niezależnie od tego, czy na co dzień rodzice wychowują dziecko razem, czy żyją osobno, są oni zobowiązani do wspólnego podejmowania decyzji w istotnych sprawach dziecka. Do takich istotnych spraw zaliczyć można np. czasowe powierzenie pieczy nad dzieckiem, wybór sposobu leczenia dziecka, decyzję o zabiegu lekarskim, wyborze szkoły, zajęciach dodatkowych, wydaniu paszportu czy wyjeździe dziecka za granicę, zmiane miejsce zamieszkania
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-24-2018, 02:26 AM
Inna sprawa podniesc alimenty, bo dziecko uroslo i potrzeby wzrosly a inna sprawa podniesc, bo sie przeprowadzila gdzie jest drozej Smile I tym samym koszta sa wieksze.

Ojciec jest w tej sytuacji bezradny, bo pewnie alimenty zostana podniesione- koszta,wzrosly? A no wzrosly. Jeszcze pewnie mama ograniczy wladze rodzicielska,bo ciezko ja sprawowac po rowno na odleglosc. Jedynie co moze ugrac, to jakos zmienic forme kontaktu I ustalic w sadzie podzial tych kosztow kontaktow poprzez np.: matka dowozi dziecko do ojca,a ojciec je odwozi czy tez dodatkowo mozliwosc kontaktowania przez Skypa.

A glosy, ze,wyjechala by zapewnic dziecku lepszy byt- spoko, ale niech w ramach lepszej pracy ona ta "roznice" w alimentach doklada do czasu, gdy dziecko pojdzie np.: do szkoly I koszta wzrosta niezaleznie od tej przeprowadzki, np.: korepetycje, zajecia dodatkowe, wycieczki, ksiazki- to byloby uczciwe.
04-24-2018, 02:28 AM
Ja bym poszla do sadu o zmiane formy kontaktu, bo w takim wypadku kilkugodzinne "widzenia" nie maja sensu, bo kazdy z nich oznacza dla ojca dojazd. Niech wystapi do sadu o to, by np.: dziecko spedzalo u ojca dwa weekendy w miesiacu od piatku do niedzieli (tylko bys po nie przyjezdzal i je odwozil) plus tam ferie, wakacje, swieta ale tez tak zeby odwozil i przywozil. Dodatkowo niech wspomni o ustaleniu rozmow telefonicznych albo Skype Smile a jesli matka nie bedzie przestrzegac, to zalozyc sprawe o utrudnianie kontaktow.
04-24-2018, 02:31 AM
(04-24-2018 02:28 AM)PaulinaW napisał(a):  Ja bym poszla do sadu o zmiane formy kontaktu, bo w takim wypadku kilkugodzinne "widzenia" nie maja sensu, bo kazdy z nich oznacza dla ojca dojazd.

sama droga w jedna strone zajmuje około 4 gdziny, zabranie i powrót to 8-9 godzin w samej podrózy... i dokłądnie to samo na powrót... meczace bardzo dla dorosłego o dziecku nie mówiąc... Trzeba w zasadzie liczyc ze jeden dzien jedziesz po dziecko... drugi dzien pobyt z dzieckiem i kolejny to znowu powrótSad
04-24-2018, 02:34 AM
No to ja bym chyba ustalila, ze jeden weekend w miesiacu + cale ferie i wiekszosc wakacji i co drugie swieta tylko u ojca. Plus rozmowy telefoniczne i Skype.

I jesli ona chce podwyzszyc, to zalozyc sprawe o obnizenie albo chociaz wniosek o oddalenie przedstawic rachunki z tych weekendow, co kupuje w tym czasie dziecku itd. Zeby sad widzial ile faktycznie lozy sie na dziecko.
Wizyta u prawnika koniecznie.
04-24-2018, 02:36 AM
Osobiście nie wiem jak jak jest ale na jego miejscu wystąpiłbym o widzenia weekendowe z zastrzeżeniem ze jedno przywozi dziecko a 2 odbiera. Jakby mamuśka musiała ponosić koszty odechciało by się jej głupich pomysłów. Patrzyć tylko na swoja osobę to koszmar
04-24-2018, 02:40 AM
Ale niektórzy z was to naprawdę bezduszne,socjopatyczne osoby bez grosza empatii.Matka traktuje dziecko jak swoją i tylko swoją własność nie licząc się z ojcem i niektórzy z was uważają że to ok, ma prawo.Gówno ma.Ignoruję też potrzebę dziecka jakim jest stały kontakt z ojcem.To jest matka?To menda paździochowa a nie matka,wstyd mi za niektórych tutaj,i żal mi że wasze dzieci będą się uczyć od was ignorancji.
04-24-2018, 02:42 AM
Jestem matką, która że względu na pracę przeniosła się z dzieckiem do innego miasta. I nikt nie ograniczał mi prawa do decydowania o miejscu pracy czy zamieszkania. Tatuś walczył zeby wizyty były w jego miejscu zamieszkania. Zaproponowałam, że raz u mnie raz u niego. I on do nas miał przyjeżdżać a drugi raz ja zawiozę. Oczywiście tatuś się nie zgodził. Skończyło się w sądzie. Wyrok identyczny z moimi propozycjami. Sąd stwierdził że mogę mieszkać i pracować gdzie chce, A rodzic jak chce się widywać z dzieckiem to kilometry nie są przeszkodą. Rodzicevmaja prawo ułożyć sobie życie z lub bez nowego partnera.
04-24-2018, 02:47 AM
Obowiązywanie:od 2018.01.19 Art. 5821. § 1. W sprawach o kontakty z dzieckiem przepis art. 582 stosuje się odpowiednio.

§ 2. Sąd opiekuńczy w celu zapewnienia wykonywania kontaktów może w szczególności:

1) zobowiązać osobę uprawnioną do kontaktu z dzieckiem lub osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje, do pokrycia kosztów podróży i pobytu dziecka lub także osoby towarzyszącej dziecku, w tym kosztów powrotu do miejsca stałego pobytu;

2) zobowiązać osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje, do złożenia na rachunek depozytowy Ministra Finansów odpowiedniej kwoty pieniężnej w celu pokrycia wydatków uprawnionego związanych z wykonywaniem kontaktu na wypadek niewykonania lub niewłaściwego wykonania przez osobę zobowiązaną obowiązków wynikających z postanowienia o kontaktach; nie dotyczy to rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, rodzin pomocowych, placówek opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych;

3) odebrać od osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem lub osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, przyrzeczenie określonego zachowania.

§ 3. W razie uzasadnionej obawy naruszenia obowiązków wynikających z postanowienia o kontaktach przez osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje, lub osobę uprawnioną do kontaktu z dzieckiem albo osobę, której tego kontaktu zakazano, sąd opiekuńczy może zagrozić nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej, stosownie do zasad określonych w art. 59815:

1) osobie, pod której pieczą dziecko pozostaje - na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem lub

2) osobie uprawnionej do kontaktu z dzieckiem albo osobie, której tego kontaktu zakazano - na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje.

§ 4. Przepis § 3 stosuje się odpowiednio do orzeczenia, w którym sąd określił, że dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum Wybierz Prawnika | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS